facebook
open

Czerwona herbata

  Strona główna/Blog/Artykuły/Czerwona herbata

Czerwona herbata

Lato, błogostan wakacyjny…sprzyja zapomnieniu …..jeśli Twoja dieta nie była lekka, przy pomoście leżą porzucone sterty butelek od prosecco, czujesz, że ważysz więcej –opanuj się już czas
Zacznij może …………..od picia czerwonej herbaty, która ma właściwości odchudzjące :
Badania kliniczne potwierdziły działanie odchudzające Pu erh. Prawdopodobnie związane jest to z zawartymi w niej związkami aktywującymi enzymy pokarmowe do wydzielania soków trawiennych oraz pobudzającymi pracę jelit. Dużą rolę przywiązuje się działaniu zawartego w herbacie Pu erh kwasowi galusowemu. Udowodniono, że ogranicza on ilość tłuszczu trzewnego, zmniejsza poziom cholesterolu oraz chroni przed wystapieniem otyłości. Badania opublikowane w PLoS ONE potwierdziły tezę, że herbata Pu erh hamuje biosyntezę tłuszczu, zmniejszając jego odkładanie.
Badania in vivo udowodniły, że ekstrakt czerwonej herbaty hamuje aktywność lipazy trzustkowej w sposób zależny od dawki (stężenie hamujące wynosiło 101, 6 mg/ml). Co daje zmniejszenie aktywności lipazy? Mówiąc troszkę skrótem: mniej tłuszczu strawimy, mniej się wchłonie, a więcej zostanie wydalona.
Herbata Pu erh to jeden z najczęściej spożywanych napojów na Dalekim Wschodzie. W Polsce zalicza się ją do herbat czerwonych. Produkowana jest z tej samej rośliny, co herbata czarna. Kluczowym procesem wytwarzania jest etap fermentacji, w którym istotną rolę odgrywają mikroorganizmy, nadając jej smak, kolor oraz aromat.
Właściwości wspomagające odchudzanie przyćmiły troszkę działanie zdrowotne czerwonej herbaty. A szkoda. Udowodniono, że napar ten, dzięki sporej zawartości polifenoli, obniża poziom cholesterolu we krwi, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a nawet chroni wątrobę przed uszkodzeniem. Zawartość cynku pomaga w utrzymaniu zdrowej, gładkiej skóry oraz łagodzi świąd i trądzik. Czerwona herbata może również działać ochronnie na nerki, jak pokazały badania opublikowane w Food and Chemical Toxicology oraz być pomocna w normalizowaniu glikemii. Badania udowodniły również antynowotworowe działanie czerwonej herbaty dzięki obecności dysmutazy ponadtlenkowej, polifenoli i flawonoidów, które zwalczają wolne rodniki.
Według USDA (United States Department of Agriculture) działanie antyoksydacyjne herbaty może być silniejsze niż działanie owoców i warzyw.

Duże badania z udziałem 35 tys. kobiet po menopauzie, dowiodły, że wypicie co najmniej dwóch filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu dróg oddechowych o 40 proc., a przewodu pokarmowego o 68 proc. Picie herbaty powinno stać się również nawykiem palaczy. Badania pokazały, że mogą oni wtedy liczyć na zmniejszone ryzyko rozwoju nowotworu płuc.
Pu-erh tea extract ameliorates high-fat diet-induced nonalcoholic steatohepatitis and insulin resistance by modulating hepatic IL-6/STAT3 signaling in mice.
Cai X, Fang C, Hayashi S, Hao S, Zhao M, Tsutsui H, Nishiguchi S, Sheng J.
J Gastroenterol. 2016 Aug;51(8):819-29. doi: 10.1007/s00535-015-1154-0. Epub 2016 Jan 21.
Titanium dioxide nanoparticles increase plasma glucose via reactive oxygen species-induced insulin resistance in mice.