facebook
open

Jak radzić sobie z zachęcaniem do jedzenia?

  Strona główna/Porady/Jak radzić sobie z zachęcaniem do jedzenia?

Jak radzić sobie z osobami zachęcającymi do jedzenia?

Często osoby z najbliższego otoczenia widząc osobę odchudzającą się, która zmodyfikowała swoje dotychczas znane przyzwyczajenia żywieniowe, zaczynają zachęcać do jedzenia. Istnieje wiele możliwych powodów takiego zachowania:
  • mogą czuć się niezręcznie jedząc coś przy Tobie dlatego częstują jedzeniem przez grzeczność, nawet licząc się z odmową. Musisz ich zapewnić, że nie sprawi Ci to przykrości i jeżeli tylko mają na to ochotę mogą jeść w Twojej obecności.
  • mogą zazdrościć Ci Twojego sukcesu. Osoby otyłe, które mają za sobą nieudane próby redukcji wagi, mogą zazdrościć Ci uzyskanych efektów. Osoby szczupłe mogą natomiast zazdrościć Ci konsekwencji w osiągnięciu wyznaczonego celu. A przecież dla Ciebie jest to powód do dumy!
  • mogą z różnych powodów lekceważyć Twój sukces, np. mówiąc że ,,wielokrotnie przedtem zdarzało Ci się więcej jeść, więc pozwól sobie i tym razem”. Najlepiej takie stwierdzenia ignorować. Jeżeli zachęcają Cię do jedzenia - grzecznie ale stanowczo odmawiaj. Z czasem zostanie to zrozumiałe i przestaną Cię namawiać.
  • mogą myśleć, że jesteś głodny i częstując jedzeniem okazują Ci swoje zainteresowanie i troskę. Zapewnij ich, że czujesz się dobrze, a najlepszą pomocą będzie nie zachęcanie Cię do jedzenia.
  • mogą chcieć sprawdzić Twoją wytrwałość, dlatego pokaż im jak poważnie traktujesz odchudzanie. Uprzejmie ale stanowczo odmawiaj. Unikaj agresji nawet jeżeli podejrzewasz złośliwość. Grzeczne zachowanie daje lepsze rezultaty, a po kilku odmowach, większość ludzi zorientuje się, że ich zachęty nie skutkują i przestaną Cię namawiać.
  • jeżeli miewasz trudności w zachowaniu asertywności i nie potrafisz zdecydowanie powiedzieć ,,nie”, staraj się przewidzieć sytuacje, w których ktoś może zachęcać Cię do jedzenia. Zaplanuj ewentualne odpowiedzi tak, aby były uprzejme ale zdecydowane.

Dane adresowe

Książka

  • Książka Motylem będę czyli wszystko o odchudzaniu.

    Zwiera wszystkie niezbędne informacje dla osób, które chcą raz na zawsze zrzucic zbędne kilogramy.

Nasza oferta

Czym się zajmujemy? Kogo leczymy?

W naszym Gabinecie zajmujemy się diagnostyką oraz wspierającym leczeniem dietetycznym i fitoterapeutycznym chorób cywilizacyjnych oraz dietetyką sportową. Więcej informacji znajduje się w zakładce „Oferta”.