facebook
open

Nadużycie kaloryczne

  Strona główna/Porady/Nadużycie kaloryczne

Jak sobie radzić z nadużyciem kalorycznym?

Wiadomo, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest odkładany przez dłuższy czas. Nawyki żywieniowe obejmują tysiące potraw jedzonych przez lata i dlatego kuracja odchudzająca i kształtowanie nowych zdrowych zachowań żywieniowych musi też trwać przez długi czas. W okresie tym mogą wydarzyć się sytuacje i chwile słabszej woli powodujące skuszenie się na potrawę przekraczającą zaplanowaną dietę. W sytuacjach takich niektórzy się załamują i przerywają kurację powracając do niekontrolowanej diety, szybko przybierają na wadze i marnują cały dotychczasowy wysiłek. Znacznie rozsądniej jest zdać sobie sprawę, że nadużycie jednorazowe nawet 2000 kcal powoduje przybór na wadze około 1 kg, co jest niewielkim procentem w porównaniu z całą nadwagą. Należy sobie uświadomić, że popełniło się błąd, wyciągnąć wnioski z doświadczenia, jakie sytuacje prowokują nadużycia i starać się ich unikać. Natomiast bezpośrednio zareagować należy sposobami ułatwiającymi pozbycie się nadmiaru kalorii, poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i obniżenie ilości spożywanych kalorii przez kilka najbliższych dni.

Jednorazowa pomyłka nie zaprzepaszcza dotychczasowych efektów kuracji pod warunkiem, że się na nią prawidłowo zareaguje. Jeżeli pomyłki zdarzą się zbyt często, zachodzi groźba trudnego do odwrócenia przyrostu masy ciała i szybkiego przytycia-powrotu do wagi wyjściowej, lub nawet jeszcze wyższej. Jest to obserwowane niestety często jako bardzo niezdrowy efekt tzw. ,,yo-yo”, polegający na wielokrotnym chudnięciu i tyciu.

Najważniejsze jest podjęcie ponownego wysiłku prowadzącego do osiągnięcia zamierzonego celu. Dlatego nawet jeżeli zdarzy Ci się potknięcie nie bój się przyjść do naszego Gabinetu. Wiemy, że modyfikacja zachowań to trudny i żmudny proces. Naszym zadaniem nie jest ocenianie Ciebie a niesienie Ci pomocy.

warzywa